Aloe vera

0
(0)
Aloe vera leírása, termesztése, gyógyhatása, képe, aloé
Aloe vera

Az aloé (Aloe) nemzetségnek kb. 250-300 faja ismert. Afrika száraz vidékeiről és a hozzá közeli szigetekről származnak, de néhány a mediterrán vidékeken is őshonos. A cserjés, fás és pozsgás fajokat dísznövényként ültetik. Levelük kékes árnyalatát a viaszbevonat miatt kapja, amely védi a növényt a túl erős fénytől. A virágaik pirosak, sárgák és narancssárgák. Csak néhány fajt termesztenek gyógynövényként, ezek közül az egyik, a nálunk cserépben tartott és legtöbb gyógyhatással rendelkező orvosi aloé (Aloe vera).

Élettartama kb. 10-12 év és 4 éves korára fejlődik ki teljesen. Ekkor a levelek 60-80 cm hosszúak, 10 cm szélesek és innentől várható a virágja, amely majdnem 1 méteres száron jelenik meg. Otthon, a bőségesen hozott sarjakkal szaporíthatjuk. Laza szerkezetű, boltban vásárolt, pozsgásoknak való földbe ültessük. Sekélyen gyökerezik, ezért a laposabb cserép a megfelelő számára. Nyáron szabadban tarthatjuk, de csak fokozatosan tegyük ki a napra, hozzászoktatva ahhoz. Hetente egyszer öntözzük. A teleltetés 10°C-on történjen, ilyenkor elég 2 hetente öntözni. A túlöntözésre érzékeny, elrohadnak a gyökerei. A tápoldatozásról se feledkezzünk el, nyáron havonta kétszer, télen pedig havonta, másfél havonta adagoljuk a tápoldatot. Az előírásnak megfelelő mennyiséget ne lépjük túl, inkább legyen kevesebb.
A gyógynövényként termesztett növények leveleit 5 éves korukban takarítják be, mert a fiatalabb növények még csak mérgező anyagokat tartalmaznak.
Felhasználása
Mindig a legalsó leveleket használjuk fel. Vágjunk le belőle egy darabot. A kicsorgó lé kis idő múlva a begyógyulás folyamataként egy filmréteget képez a növényi sebfelületen. A levél bőrszövetét (külső rétegét) távolítsuk el. Ez egy aloin nevű anyagot tartalmaz, amely hashajtó hatású. A visszamaradt átlátszó gélszerű anyag használható gyógykezelésekre. Több, mint 200 hatóanyag található benne: vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak, enzimek és egyéb összetevők.
Külsőleg alkalmazva bőrnyugtató, hidratáló hatású, a víznél gyorsabban szívódik fel, a bőrrel közel azonos pH-jú. Régóta alkalmazzák sebek és égési sérülések gyógyítására, rovarcsípések és pattanások kezelésére. Jól ismert a gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, gombaölő és antibakteriális hatása. Bőrregeneráló képessége miatt sok kozmetikum tartalmazza a hatóanyagait. Használatakor a gélt kenjük a bőrre, vagy rögzítsük oda pár órára. Ritkán, de előfordulhat, hogy bőrpírt vált ki, ezért először a bőr egy kis felületén próbáljuk ki.
Az aloe vera fogyasztása csak néhány szabály betartásával javasolt. Hatását tekintve tisztít, méregtelenít, erősíti az immunrendszert, bizonyos életfunkciókat szabályoz. Belsőleg is érvényesül gombaölő és antibakteriális tulajdonsága. Rengeteg jótékony hatása van, ezek közül még megmelítenénk, hogy idegrendszer- és izomerősítő. Sok aloe vera termék van forgalomban és a gyógynövényszakértők a friss levélből nyert gél használatát is leírják. Az aloe verával kapcsolatban mindenképpen fontos megjegyezni, hogy mivel több olyan hatóanyaga van, amely hasmenést okoz, ezért körültekintően kell alkalmazni. Ezt a hatását egyszeri alkalommal igen, de tartósan a székrekedés megszüntetésére ne használjuk. Szintén ugyanezen okból a növényekből otthon nyert gél fogyasztása is csak kúraszerű legyen, mert a hasmenés következtében kálium-ion csökkenést és vastagbélgyulladást okoz. Bizonyos betegségek, állapotok szintén kizárják az aloe vera fogyasztását. Egészséges embernek kúraszerűen másfél hónapig ajánlják. Bizonyos tüneteket, amelyekre egyébként használható az aloe vera, kiválthatja más, súlyosabb betegség is, ezért a tünetek okának diagnosztizálását hagyjuk az orvosokra.

 

Aloe vera leírása, termesztése, gyógyhatása, képe, aloé
Aloe

 

Tetszett a cikk?

Adj nekünk 5 szívecskét, ha igen!

Jelenlegi állás: 0 / 5. Szavazatok: 0

Még nincs szavazat, légy te az első!

Sajnáljuk, hogy nem tetszett a cikk!

.

Kérjük mondd el, hogyan javíthatnánk rajta?

Szólj hozzá a Facebookkal!

hozzászólás

Szólj hozzá!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.