Kirándulásaink olyanok számára ajánlhatók, akik kíváncsiak természeti környezetünkre, természeti értékeinkre és nem bánják azt sem, ha alkalmanként, néhány kilométeres, hegyen-völgyön átvezető túra során megmozgatják izmaikat.
A tervezett kirándulások célja növényfajokkal, növényzeti típusokkal, élőhelyekkel való ismerkedés. Mindez kiegészül természetvédelmi vonatkozásaik megismerésével is.
A növényismeretet a természetben lehet a leginkább elsajátítani.
A növénytani séták során egyrészt ritka, védett növényeket, vadvirágokat keresünk és figyelünk meg, másrészt az elénk kerülő gyakoribb füvekről, fákról és cserjékről is szó esik. Mi a neve, milyen rokonságba tartozik, miről ismerhető fel, milyen élőhelyeken fordul elő, mit jelez a jelenléte és esetleg mire használták régen, mire használható napjainkban, miről árulkodik a magyar vagy a tudományos elnevezése?
Lehetőség nyílik a növénytakarót felépítő élőhelyek megismerésére is: mik azok a sziklagyepek, lejtősztyepek, rétek, milyen jellemzői vannak tölgyeseinknek, bükköseinknek, egyéb erdeinknek. Melyik élőhely milyen szempontból értékes? Mi jelzi a jó vagy éppen a leromlott állapotukat?
A növényismereti kirándulások során praktikus, ha van kéznél jegyzetfüzet, fényképezésre alkalmas eszköz. Hasznos lehet egy 8-10×-es nagyítású kézi nagyító – illetve akinek megvan – az Új magyar füvészkönyv, de akár a Kis növényhatározó is.
Megfelelő strapabíró ruházat, túrázásra alkalmas cipő nélkülözhetetlen, de a napsütés, vagy egy-egy zápor, illetve a kullancsok elleni védelemre is gondolni kell. A séták során döntően turistautakon járunk. A kirándulásokra mindenkinek előre gondoskodnia kell magának a szükséges mennyiségű élelemről és innivalóról, mert útközben vásárlásra nem adódik lehetőség.
Elvárt, hogy a kirándulásra jelentkezők beoltottak legyenek a koronavírus ellen – legalább egy, igazolhatóan meglévő oltás szükséges.