Ha cseppecskevirágot választunk kertünkbe, színekben nem fogunk szűkölködni. Megannyi színárnyalat közül választhatunk, melyeknek virágzását tavasztól egészen októberig élvezhetjük. Virágai hasonlítanak a margaréta virágaihoz, fészekvirágzata van. Magassága 20-40 cm-ig is lehet, levelei lándzsa alakúak, virágai sugár formában tündökölnek. Színük lehet fehér, lila, sárga és bíbor színű. Egyes típusainak különleges jellemzője, hogy a virágai belső része felé haladva színei egyre sötétebbé válnak.
Cseppecskevirág származása
A cseppecskevirág Dél-Afrikában őshonos, több faja létezik. Lehet évelő, vagy örökzöld törpecserje, vannak fagytűrőek, de van változata, melyek nem bírják a téli hideget. Itthon az utóbbiak elterjedtebbek. A fagyérzékeny évelő típusok az Osteospermum nemzetségbe tartoznak. A cseppecskevirág latin elnevezése Osteospermum ecklonis.
Hőmérséklet-, és vízigénye
A növény jól bírja a tűző napot, viszont a sok eső nem kedvez neki. Bár nem kedveli a túl sok nedvességet, de ha földje kiszárad egy időre beszünteti a virághozatalát, és nem könnyen indítja újra, ezért ügyeljünk arra, hogy teljesen ne száradjon ki a talaja.
Ültetése más virágokkal
Elsősorban olyan növények mellett mutat jól, melyek valamelyest leomló formavilágúak, mint például a muskátlik, de más növényekkel is társíthatjuk. Színüket is érdemes figyelembe venni ültetés előtt, hogy esztétikus hatást keltsenek. A bíbor és a lila cseppecskevirágot javasolt fehér futó muskátli (Pelargonium peltatum) mellé, vagy illatos fehér ternye (Lobularia maritima), esetleg lobélia (Lobelia erinus) mellé ültetni.
Cseppecskevirág gondozása
A cseppecskevirág a legjobban a laza szerkezetű, jó vízáteresztő talajt kedveli. Az ültetőföldje lehet átlagosan gazdag ásványi anyagokban, viszont időnként érdemes pótolnunk azt. Ha a növényünk elvirágzott, és szeretnénk új virágokat kapni, akkor közvetlen elvirágzásuk után távolítsuk el az elszáradt részeket, így a növény újra bimbózásnak indulhat. Ha cserépben tartjuk, akkor figyeljünk a folyadék pótlására, hogy ki ne száradjon, és ne induljon el az elvirágzás folyamata.
A cseppecskevirágot, ha csapadékosabb nyarunk van, óvnunk kell a szürkepenész kialakulásától, mert a növény érzékeny rá. Továbbá nagy esőzések után, ha a talaj nem tudja a nedvességet magába szívni, és a víz megáll a talajon, fenn áll annak a veszélye, hogy a növény a pangó víz miatt elpusztulhat.
Cseppecskevirág szaporítása
Ha évelő cseppecskevirágunk van, és szaporítani szeretnénk, akkor azt hajtásdugvánnyal tehetjük meg, amit nyár közepén végezhetünk el. Ha nem évelőnk van, akkor azt magvetéssel tudjuk szaporítani úgy, hogy a tőtávolság a kikelt magoncok között 15 cm legyen. Ha túl közel vannak egymáshoz a hajtások ritkítsuk meg őket. Az első időszakukban, míg kikelnek, gyakrabban öntözzük meg őket, de később elhagyhatjuk a gyakori öntözést.
Cseppecskevirág teleltetése
Hazánkban dísznövényként elterjedt cseppecskevirágok legnagyobb része fagyérzékeny évelő, ezért lényeges, hogy télen fagymentes helyre kerüljenek.
Ősszel ássuk ki a kertünkből, és cserépbe ültetve, egy világos helyre tegyük, ahol meg vagyunk győződve róla, hogy fagy nem fogja érni. Télen nem igényel sok öntözést. A tápoldatozást kerüljük ebben az időszakban.
Tavasszal mielőtt újra kiültetnénk a kertbe, vagy akár nagyobb cserépbe, konténerbe, vágjuk vissza a tél során megnyúlt hajtásait.
A dísznövények teleltetéséről itt olvashatsz még többet!