1. Juhar pecsétfoltossága (Rhytizma acerinum, Melasmia acerina)
Gazdanövénye a juhar (Acer). A kórokozó a levélfoltosságot egy mikroszkopikus tömlősgomba okozza, amelynek szaporítószervei fekete foltokban elrejtve találhatók. A fertőzőképes spórák az őszi levélhullást követően szabadulnak ki és az újabb fertőzésre tavasszal kerül sor, amikor a spórák – széllel, esővel – az új levelekre kerülnek.
Ezért a legegyszerűbb védekezési módszer a lehullott levelek összegyűjtése és megsemmisítése.
Tünetek: a juhar zöld levelein fekete, fényes, aszfaltszerű, enyhén kidomborodó, akár 1 cm-nyi nagyságú foltok. Élettani hatása nem jelentős, inkább csak esztétikai problémát okoz.
2. Nyárfa-gubacstetű (Pemphigus spirothecae)
Gazdanövénye a nyár (Populus), de leginkább a jegenyenyár (Populus nigra ’Italica’).
Kártevők és tünetek: a tetvek tavaszi előfordulása spirális alakú gubacsok kialakulásához vezet a levélnyeleken. A gubacsok eleinte zöldek, később vörösbarnák.
Augusztusban a gubacsokat tömegesen elhagyják a szárnyatlan tetvek, amelyek a kérgen mozognak.
Élettani hatását tekintve számottevő kárt nem okoz, ezért védekezni ellene nem szükséges.
3. Hársfa-gubacsatka (Eriophyes tiliae)
Gazdanövénye a hárs (Tilia).
A kártevők apró, féregszerű, színtelen, esetleg narancs- vagy pirosas színű négylábú atkák.
Az atkák szívogatása közben keletkező nyál ingerli a növényi szöveteket és ennek nyomán alakulnak ki a különböző gubacs-képződmények a leveleken.
Más fajok úgy szívogatják a leveleket, hogy közben nem keletkeznek gubacsok.
A tünetek különféle levélfejlődési zavarok képében jelennek meg – gubacsok és egyéb képződmények (képletek): kifli alakú, pillás, 15 mm hosszú levélgubacsok; apró, legfeljebb 5 mm hosszú, gyakran pirosas színű, körömszerű gubacsok a levél színén; kerek, esetleg szabálytalan nemezes párna a levél fonákán; gubacsok a levél peremén.
Hasonló tüneteket okoz a gubacsszúnyogok és a gubacsdarazsak károsítása.
Védekezés nem feltétlenül szükséges ellenük, az atkaölő szereket csak tavasszal lenne értelme alkalmazni, később ugyanis, az atkákat már a gubacsok védik.