Származása, leírása
A viaszvirág (porcelánvirág ,viaszszőlő, Mária könnye) a selyemkórófélék (Asclepiadaceae) családjába tartozó növénynemzetség.
Őshazája Délkelet-Ázsia, Ausztrália és Polinézia. Nevét a botanikus Thomas Hoyról kapta.
A nemzetségbe több száz trópusi örökzöld kúszónövény faj tartozik.
Legismertebb hazai szobanövényünk ezek közül a Hoya carnosa, ami vastag, húsos sötétzöld leveleivel hívja fel magára a figyelmet, melyeket a fény függvényében több-kevesebb fehér folt díszít.
Levelei párosával nőnek az akár 3 métert is elérő száron. Ezért érdemes tartószerkezetet készíteni, és arra futtatni.
Megfelelő tartás mellet csodálatos bogernyő virágzatával örvendeztet meg minket, amely úgy néz ki, nevének megfelelően, mintha viaszból faragták volna. A fehér-rózsaszín virágok édeskés illatot árasztanak, a belőlük kicsöppenő nektár ragadós foltot hagy.
Csak az idősebb töveknél várhatunk virágzást.
Ha a bimbók megjelentek, vigyázzunk, ne mozdítsuk el a helyéről, mert ez a virágzás elmaradását okozhatja!
Virágzás elmaradásának, vagy a bimbók lehullásának okai:
- A tő túl fiatal
- Kevés fény
- Kevés pára
- Gyakori átültetés
- Mozgatás
- Túl alacsony hőmérséklet
- Elvirágzott hajtások levágása
Viaszvirág igényei, gondozása
Fényigényes növény, tarthatjuk ablakban, de a tűző naptól óvjuk. Virágai csak elegendő fény, és páratartalom mellett fejlődnek ki. Alkalmas lehet egy északi fekvésű konyhaablak is, ahol a páratartalom is megfelelően adott. Nálunk ezen a helyen gyönyörű virágokat növesztett.
Hőigényét tekintve átlagos melegben jól érzi magát, de télen keressünk neki hűvösebb, 10-15 fokos helyet.
Ez a növény kifejezetten a lusta locsolóknak való: óvakodni kell a túlöntözéstől, inkább legyen egy kicsit szárazabb a földje, mint tocsogós. Télen kifejezetten figyeljünk a túlöntözés elkerülésére! A túl sok öntözővíz a gyökerek pusztulásához és a lombozat elvesztéséhez vezethet! Ebben az esetben egy átültetés, gyökérvisszametszéssel és folyami homokot tartalmazó ültetőközeg még segíthet.
Nem szereti a gyakori bolygatást, csak szükség esetén, idősebb korban pedig lehetőleg ne ültessük át.
Tápoldatozásnál a kálium (K) túlsúlyos tápokat részesítsük előnyben, tavasztól őszig, kéthetente.
Leggyakoribb kártevői a tetvek. Ezek ellen egyszer legalább megismételt kezeléssel védekezhetünk.
Viaszvirág szaporítása
Levél, vagy hajtásdugványokról szaporíthatjuk.
Hajtásdugvány vízben is könnyen meggyökeresedik. Választhatjuk a nedves tőzeges homokban történő gyökereztetést, de gondoskodnunk kell a megfelelő páratartalomról átlyuggatott zacskóval, vagy szobai üvegházzal.
A dugványoknál csak levél nélküli szárrész kerüljön a földbe és ügyeljünk arra, hogy a föld fölött is maradjon a szárból legalább 2 cm, egy levélpárral.
A gyökereztetést segíthetjük a szár állagának megfelelő gyökereztető hormon alkalmazásával (lágyszárúak, vagy félfás szárúaknak készített hormon).