A fák árnyékában mindig hűvösebb van. Az erdőben akár 3-6°C-kal is alacsonyabb a hőmérséklet, mint a csupasz felületű részeken. Ennek nem csak az az oka, hogy a lomb árnyékol, azaz megvédi a közvetlen napsugárzástól a területet, hanem a levelek által kibocsátott vízpára is csökkenti a levegő hőmérsékletét.
Ne feledkezzünk el a kertben tartott állatokról sem. Adjunk rá lehetőséget, hogy azok is árnyékba tudjanak húzódni. Csak néhány fát, bokrot kell telepíteni a kertbe.
Az állatok a nagy hőség elől behúzódnak a fák árnyékba. De hogyan védekeznek maguk a fák a túlzott napsütés ellen?
Vannak fák, melyek erős napsütésben a leveleik élét fordítják a nap felé. Így csökkentik a besugárzást, szabályozzák a párologtatásukat. De éppen ezért ezek a fák kevesebb árnyékot adnak.
Ha egy fának ezüstös, szőrös, vagy viaszos levelei vannak, szintén jól bírja a napot. A fényes levelek visszaverik a napsugarakat. A viaszréteg és a szőrök csökkenti a párologtatást, a levelet védik az erős napsugárzástól.
Bizonyos fáknak bőrszerű, vastag leveleik vannak, azokban sokáig tudják tárolni a vizet, mely a párologtatáshoz kell, azaz a levelek hűtésére szolgál. A mediterrán területeken jellemző a kemény lombú erdő. Az ott élő fafajok leveleiben sok a szilárdító szövet, így nem lankadnak nagyobb melegben sem.
A fák körül ún. mikroklíma alakul ki. A mikroklíma egy tetszőlegesen kiválasztott kisebb tér klímája, mely eltér a környezetétől hőmérséklet, páratartalom, stb. szempontjából. A modern kertépítészetben a fák és más kerti elemek mikroklíma-alakító hatását is már figyelembe veszik. A fák mikroklímájában a hőmérséklet alacsonyabb a lomb árnyékolása miatt és magasabb a páratartalom, mert a levelek vizet párologtatnak.
A fa közvetlen környezete és a tágabb környezet között az eltérő hőmérséklet miatt levegőmozgás alakul ki.
A fák alatt hűsölni mindig kellemes a nagy nyári melegben. Visszatérve az állatokhoz, azért köztük is akadnak, melyek az árnyék helyett inkább a „strandolást” választják. :)