A vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) gyönyörű díszfa, parkokba, útszélekre ültetik. Biztos feltűnt, hogy az utóbbi kb. 15 évben a vadgesztenyefák leveleit barna foltok tarkítják.
A „tettes” a vadgesztenyelevél-aknázómoly, vagy vadgesztenye-sátorosmoly (Cameraria ohridella) nevű rovar. Először 1993-ban regisztrálták a jelenlétét hazánkban és azóta más országokba is továbbterjedt. A levelek barnulásának az oka, hogy a vadgesztenyelevél-aknázómoly hernyói a levelekben élnek és abban járatokat (aknákat) készítenek.
A hernyók aztán a járatokban bábozódnak be és ott telelnek át. Ez a rovar nem csak elcsúfítja a gesztenyefák lombját, hanem korai levélhullást is okoz.
Összesen 3 nemzedéke van egy évben, a következő évben a különböző fejlődési stádium miatt szinte folyamatosan kelnek ki a kifejlett molyok.
Éppen ezért kémiai irtással nem lehet megszüntetni a kártételüket. Egyszerű és környezetbarát megoldás lenne, ha ősszel minden településen megszerveznék a lehullott levelek összegyűjtését és megsemmisítését, így a levelekben lévő bábok is elpusztulnának.
Mivel a vadgesztenyén kívül más gazdanövénye nem nagyon van, ezzel hatékonyan lehetne védekezni ellene.