Pár fontos információ a minap történt tragikus haláleset kapcsán, amihez a gyöngyvirág medvehagymával való összetévesztése vezetett; érdemes megosztani!
A finom és egészséges medvehagyma kezdő gyűjtők számára könnyen összetéveszthető a májusi gyöngyvirággal vagy az őszi kikericcsel, melyek súlyos, akár halálos mérgezést is okozhatnak.
Hogyan lehet megkülönböztetni őket egymástól?
1. A medvehagymának fokhagyma illata van, ami a levelek megdörzsölésével egyértelműen érezhető. (A másik két növénynél ez az illat nem tapasztalható.)
2. A medvehagyma kis fehér csillag alakú virágokból álló virágzata a szár csúcsán található, a gyöngyvirág virágai a szár mentén nőnek. Az őszi kikericsen tavasszal nincs virág.
3. A medvehagymának hosszú nyelű, elliptikus levelei vannak. A gyöngyvirág levelei lándzsásak, fonákjuk – ellentétben a medvehagyma matt színű leveleivel – fényes, bőrszerű. Az őszi kikerics levelei is fényesek, széles lándzsa alakúak.
4. A medvehagymának a talajban hagymája van, a gyöngyvirágnak tarackszerű, elágazó rizómái, az őszi kikericsnek hagymagumója.
5. A medvehagyma és a gyöngyvirág élőhelye az árnyas erdő, míg a kikerics napos réteken, mezőkön nő.
A gyöngyvirág mérgező anyagainak (konvallamarin, konvallatoxin, szaponin) tünetei: bélpanaszok, hányás, hasmenés; szédülés, fejfájás, zavartság, aluszékonyság, görcsök; kezdetben lassú, majd felgyorsuló pulzus, súlyos esetben szívbénulás.
Az őszi kikerics hatóanyagainak (kolhicin, demekolcin) tünetei: pár óra lappangás után égető érzés a szájban, nyelőcsőben, szomjúság, szájszárazság, hányinger, hasmenés, bélgörcsök, vesetünetek, felfelé haladó bénulás, légszomj. A nagy vízveszteség és a vérnyomáscsökkenés miatti sokkos állapot. A halált a mérgezés 2-3. napján keringési és légzéselégtelenség okozza.
Ha valakinél a mérgezés gyanúja felmerül, azonnal forduljon orvoshoz!